Svíčková

9. března 2008 v 19:32 |  Zajímavé články
Svíčková na smetaně - hlavní položka mnohé sváteční nedělní tabule je sice velmi chutná, leč také výživná. Hubnoucí lidé by si ji měli dopřát opravdu jen zřídka a hned v kuchyni navíc poprosit pouze o propagační porci.
Nejde ani tak o maso. Svíčkové řezy, to je vlastně libové hovězí a z tohoto jídla je to zdaleka nejmenší zlo. Je to dokonce potravina, kterou lze přímo doporučit. 100 gramů má 620 kilojoulů. Už proto nemá smysl ho nahrazovat třeba krůtím.
Problém je spíše ve smetanové omáčce s knedlíky a pak také v případném prošpikování kousky slaniny a v kopečku šlehačky navrch.
Maso na svíčkovou a další ingredience potřebné na omáčku se připravují na tuku. Když to s ním nepřeženete, vejdete se s touto kombinací do tisícovky kilojoulů. Další energie ovšem nabíhá spolu s tím, jak připravujete a zahušťujete omáčku. Čtyřicet gramů hladké mouky vyjde zhruba na 600 kilojoulů - lepší je proto zahušťovat pouze rozmixovanou zeleninou. Budete si pak však muset zvyknout na přece jen odlišnou chuť.
To hlavní ovšem přichází se smetanou. Deci třiatřicetiprocentní obsahuje asi 1 260 kilojoulů, ovšem do omáčky jí přilijete někdy i dvakrát tolik.
Pět knedlíků, které tak pěkně olemují talíř masa s omáčkou, brusinkami a kopečkem šlehačky, doma připravíte pravděpodobně z houskového těsta. Jeden plátek vyjde asi na 310 kilojoulů. Je sice pravda, že to bramborové je o něco více výživné, protože je hutnější, ale také má 360 kilojoulů.
Ovšem dát si jich pět? To je 1 550 kilojoulů jen na příloze, což představuje více než čtvrtinu doporučené denní energetické dávky hubnoucího člověka.
Jak houskové, tak bramborové knedlíky mají navíc vysoký glykemický index. To znamená, že zasytí jen na chvíli a energetické zásoby, jež jsme s knedlíkem do organismu dostali, si tělo navíc schová na "horší" časy.
Jinými slovy, po houskovém knedlíku se tloustne, nikoliv hubne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama